3 CİLTLİK TEMEL BİLGİ HAZİNESİ / Mbsts, Dhbt Kitaplar (DİN GÖREVLİLERİ YAYINLARI)

 

Bugn          
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
1
48
98.339

 

 

3 CİLTLİK TEMEL BİLGİ HAZİNESİ

 

15.000 SORULU CEVAPLI, 2.500 KAVRAMLI, 45 KONULU BİR KİTAPTIR.

Görevde Yükselme ve DHBT Sınavlarında Önerdiğimiz Kaynaktır.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI DİN GÖREVLİLERİ

15.000 SORULU - CEVAPLI

TEMEL BİLGİ HAZİNESİ

Tashih                                   :

M. Ali SEZER                           (Doktora-İlahiyatçı-Vaiz)

İsmail CELFİN                          (İlahiyatçı)

Mehmet AKKURT                     (İlahiyat Önlisans)

Mehmet AKSU                         (İlahiyat Önlisans)

Salih AKDAĞ                           (İlahiyat Önlisans)

Ahmet TOPAL                          (İlahiyat Önlisans)

ISBN                                      :978-605-86774-0-1

HER TÜRLÜ YAYIN HAKKI SAKLIDIR.

 

İLETİŞİM ADRESİ                     :

MSN’den ulaşmak için              :nasah1626@hotmail.com

Facebook'ta bana ulaşmak için :facebook.com/hasan.tekin.5203

e-posta gönderebilmek için       :hasan.tekin.5203@facebook.com

Telefondan ulaşmak için           :0.535.820.33.32 veya 0.553.482.60.75

 

ÖNSÖZ

            Âlemlerin Rabbi olan Allah-ü Teâlâ’ya  hamdü senalar, Resûl-i Zişân Efendimiz Muhammed Mustafa’ya, onun Ehl-i Beytine ve bütün Ashabına milyarlarca salât ve selam olsun.

 

           Mesleki hayatımda karşılaştığım sınavlarda muhatap olduğum soruları görünce böyle bir esere ihtiyaç olduğunu gördüm.  Müftü, Vaiz, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım, Kur’an Kursu Öğreticilerin ve bu değerli görevlere aday olanların ihtiyaç duyacağı konuların, topluca bir eserde ulaşamadıklarından bu eksikliği ortadan kaldırmak maksadıyla eserimizi ele aldım.

 

           Asıl gayemiz, hem kendi meslektaşlarıma hizmet etmek, hem de HAKKIN RIZASINI KAZANMAK amacıyla Allah’ın adıyla başladığımız, siz değerli kardeşlerime çok faydalı olacağına inandığımız eseri tamamlayarak Allah’a şükür sizlerin hizmetine sunuyoruz.

 

            Değerli okuyucularım!

 

           Üç ciltten meydana gelen bu kitabın, birinci cildinde; Kur’an’ı Kerim, Tecvid, Surelerin özeti, Tefsir, Zekât, Fıtır sadakası, Temizlik, Kurban, Hadis ve Namaz konularını işledik. İkinci cildinde; Dinler Tarihi, Mezhepler Tarihi, Kelam, Akaid, Mantık, Felsefe, Hacc, Melekler, Peygamberler Tarihi, Fıkıh, İslam Hukuku, Oruç, Hitabet, Anlamlı ifadeler ve Hanımlarla ilgili konular işlenmiştir. Üçüncü cildinde ise; İslam Tarihi, Peygamberimizin hayat kronolojisi, Ahlak, Anayasa, Tarih, Çoğrafya, Genel Edebiyat, İslam Edebiyatı, İslam Medeniyeti, Kultür-Sanat, Diyanet Teşkilatı, Mevzuat, Ekonomi, Dört Halife Dönemi, Ülkemizin ezellikleri, Dünya Ülkelerinin Özellikleri, Genel Kültür, İnkilap Tarihi, Din hizmetleri, Din Psikolojisi, Din Sosyolojisi, Kısaltmalar dizini ve İslami Genel Kültür konuları işlenmiştir.

 

           Bu kitabın farklı bir yanı da, okuyucunun, birine veya birkaçına şurada burada rastlamış, duymuş olabileceği güzel SORULARIN çoğunu bir araya toplamasıdır. Yukarda da belirttiğimiz gibi bu, geniş ve detaylı bir araştırmanın, çok çeşitli kaynakları ve siteleri dikkatle taramanın sonucunda mümkün olmuştur.

 

Elinizde bulunan bu kitabı sadece sınavlarda yeterli puan almak için değil, Müftü, Vaiz, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım, Kur’an Kursu Öğreticileri ve  bu görevlere aday olanların devamlı surette başvurabilecekleri kılavuz kitabı olması temennisi ile hazırladık. Günümüzde her meslek erbabı kendi alanında çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadırlar. Din Hizmetinde görev almak isteyen kişilerin seçiminde de Mesleki Bilgi Seviye Tespit Sınavı ve Yeterlik Sınavları hayati önem taşıdığı herkesçe bilinmektedir.

 

Özellikle bu kitabın hazırlanmasının yegâne sebepleri;

1-Amacımız, din görevlisinin hayatta başarılı olmasının tek çaresi ilim olduğu bilinciyle bu kitaplarımızı hazırladık.

2-Bu alanda ülkemizde Sorulu-Cevaplı bir kaynağın olmasıdır. 

3-Ülkemizde var olan MBSTS kitapları genellikle konu anlatımlı ve test usulü şeklindedir. Yapılan testler ise kitaplarda çok yer kapladığından verdiği mesaj çok az olmaktadır.

4-Bizim bu kitabımızdaki amaç; siz değerli okuyucularıma gereksiz bilgilerden ziyade çok soru çok bilgi vermektir.

5-Bu eserimiz, eğer test usulü olsaydı üç(3) cilt değil altı(6) cilt olurdu. Bu da siz okuyucularımı sıkacaktı.

6-Önemli olan konuların öğrenilmesidir. Öğrenildikten sonra test tekniği şeklinde hazırlanan soruların cevaplandırılması kolay olacaktır.

7-Piyasadaki kitaplardan bir farkı da; daha geniş kapsamlı, çok konulu ve çok sorulu olmasıdır.

8-Bu eserimizin en önemli yanı; konuları teferruatlı olarak irdeleyerek karşılaşabileceğiniz bütün sorulara ulaşmayı amaçladık.

10-Bu üç(3) ciltlik eserimizde 45’e yakın konuyu en teferruatlı bir şekilde ele aldık.

11-Diyanet Teşkilatında artık soru sitili değişmiş, dini konuların yanı sıra genel kültür, Diyanet Teşkilat yapısı ve mevzuatla ilgili bilgilere de çok yer vermelerinden dolayı bizde bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak bu kitabımızı ele aldık.

11-Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sınavlar, bir yandan personel seçimine yönelik olduğu gibi bir yandan da görevde olan Personelin bilgilerini yenilemek, bilgi birikimini artırmak, bu sayede personelin toplum nazarındaki itibarını ve saygınlığını artırmak maksadıyla devamlı sınavlara tabi tuttuklarından dolayı böyle bir esere ihtiyaç duyulduğu için bu kitabımızı ele almaya karar verdik

 

            Değerli okuyucularım!

 

           Günümüzde Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde ve din görevlileri alanında istihdam edilen personelin her geçen gün eğitim seviyelerinin yükselmesi, gerek personelin atanması ve gerekse uzmanlık alanlarında yapılan sınavlarda hazırlanan soruların en az Önlisans seviyesi dikkate alınarak hazırlandığından biz de eserimizi bu durumu dikkate alarak hazırladık.

 

           Eserimizi hazırlama safhası boyunca ilminden faydalandığım, insani ve ahlaki değerleri ile de örnek edindiğim,   yanında çalışmaktan onur duyduğum ve ayrıca tecrübelerinden yararlanırken göstermiş olduğu hoşgörü ve sabırdan dolayı değerli hocalarım; Mehmet ÇINAR(Müftü), Mehmet Ali Sezer(İlahiyatçı), Abdullah KUMAŞ(İlahiyatçı), Faruk Söyler(İlahiyatçı)’e çok teşekkür ederim.

 

           Her kelimesinde emeği geçen İsmail Celfin(İlahiyatçı), Mehmet Akkurt(İlahiyat Önlisans), Mehmet Aksu(İlahiyat Önlisans), Salih Akdağ(İlahiyat Önlisans) ve Ahmet Topal(İlahiyat Önlisans)’a ve Bu günlere gelmemde büyük pay sahibi olan aileme ve dostlarıma, AYRICA bazı sorularda da emeği geçen İnternetin öbür ucundaki ismi bilinmeyen kardeşlerime de teşekkürlerimi sunar ve bu kitaptan hasıl olan sevaptan da bu kardeşlerimin geçmişlerine ithaf olunur.

 

           Eğer bu çalışmam, din kardeşlerimin faydalanmalarına hizmet ederek hayırlı dualarını kazanmaya vesile olursa, kendimi bahtiyar sayarım. Bütün yazı ve çalışmaları ile yalnız Allah(c.c)'ın rızasını kazanmak isteyen aciz bir kul için bundan büyük bir mükâfat olmaz. Ayrıca Annem Sultan TEKİN’in ruhuna bir Fatiha okumanızı istirham ediyorum.

 

           Gayret bizden, başarı ise ancak Allah'tandır. ‘’Başarım ancak Allah'ın yardımı iledir. Ben sadece ona tevekkül ettim ve sadece ona yöneliyorum.’’ (Hud: ayet 88)

 

K İ M   N E  D E D İ

Bilginizi tazelemek isteyen müftüler, vaizler, din alanında uzmanlaşmış kişiler, Kur’ân Kursu öğrencisi ve öğretmenler, İmam Hatip Lisesi öğrencisi ve öğretmenleri; dinî bilgi seviyesini ölçmek isteyen bir kişi ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sınavlara katılacak adaylara kadar birçok kesime kılavuz, yardımcı ve kaynak olabilecek, rehberlik yapabilecek bir içeriğe sahip olduğu, eksisiyle artısıyla kaçınılmaz bir eserdir. 

Bu eserde gördüğüm kadarıyla çok farklı bir üslup kullanılmaya çalışılmıştır. Bir soru bir cevap tekniği ile ki; bu teknikte kısa zamanda çok bilgi öğrenmeye yönelik olduğundan eşsiz bir kitaptır. En kısa zamanda ilmin meyvelerini toplamak dileği ile tüm okuyuculara başarılar dilerim.

                                                                                                                                                               İmran KILIÇ(Bitlis İl Müftüsü)

 

Elinizde bulunan bu kitap, alanında emsalleri arasındaki kitapların içerisinde en geniş içeriğe sahiptir. Konu üniteleri bir özet çalışmasını aşmış en teferruatlı bir şekilde sorulu-cevaplı okuyucuların hizmetine sunulmuştur. Bu kitap sadece sınavlara çalışma kitabı değil bir ömür boyu kaynak ve kılavuz kitabı olarak yanınızda taşıyacağınız bir eserdir. Bütün okuyucu kardeşlerime şimdiden başarılar diliyorum.

                                                                                                                                                    Mehmet ÇINAR(Pazarcık İlçe Müftüsü)

 

Dört yıl süren çalışmaların ve araştırmalarım sonucu ortaya çıkan bu eserin, Göreve yeni başlayanlar ya da ilerletmek isteyenler için oldukça yararlı bir kılavuz olacağına inanıyorum. Kitapta verilen bilgiler eşi benzeri bulunmayan ve bir araya toplanmış harika bir eserdir. Kitapseverlere şimdiden başarılar dilerim.
                                                                                                 

                                                                                                                         Abdullah KUMAŞ(Yüksek lisans İlahiyatçı-Vaiz)

 

            İmam-Hatip adayları, Müezzin-Kayyım adayları, Kur’an Kursu Öğreticiliği adayları, Hac ve Yurt dışında görev almak isteyenler, Nakil sınavlarında başarıya ulaşmak isteyenler, Kadro değişikliğinde bulunmak isteyenler ve Kariyer hedefine ulaşmak isteyenler ve eksik bilgisi yüzünden sınavlardan korkanlar artık bu kitap sayesinde bütün korkularınızı yenebilirsiniz.

                                                                                                                                     Mehmet Ali SEZER(Doktara İlahiyatçı-Vaiz)

 

Diyanet İşleri Başkanlığı içerisinde yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit ve Yeterlik sınavlarına ve yapılacak sözlü mülakatlara hazırlanan kardeşlerimize kaynak olarak titizlikle hazırlanan bir çalışma kitabı olduğu bir gerçektir. Şimdiden gireceğiniz sınavlarda Allah’tan başarılar dilerim.

                                                                                                                                                       Faruk SÖYLER(İlahiyatçı-Vaiz)

 

 Elinizdeki bu eseri açıp baktığınızda göreceksiniz ki tamamen bir emek ve sabrın meyvesi. Böyle kapsamlı ve de ayrıntılı, emsallerinden de farklı bu eserin; bir Din Görevlisi arkadaşımız tarafından hazırlanmış olması da hem takdir hem taltif, hem de gurur verici. Rabbim; mayası SABIR olan hiçbir emeği asla ve asla zayi etmez etmeyecektir de. Bu çalışmanın tüm Din Görevlisi arkadaşlarımıza faydalı ve de örnek olması ümidiyle. Takdir ve Taltif Rabbimden, Tevekkül biz Kullarından.

                                                                                                                         Ahmet KOCA (Yüksek Lisans-İlahiyatçı-İmam-Hatip)

 

Diyanet sınavları daha önce hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda. Bu kitap özellikleri bakımından bu zamana kadar yayımlanmış eserlere nazaran duyguları harekete geçiren soru çokluğu sayesinde Seviye Belirleme Tespit sınavları ile ilgili kitapların içinde bir numaradır.  Bütün arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

                                                                                                                                                                         İsmail ÇELFİN(İlahiyatçı)     

 

Diyanet İşleri Başkanlığında her geçen gün soru sitili değişmektedir. Bu tür sorulara ancak bu tür kitaplarla cevap verileceğine inanıyorum. Bu kitap Türkiye’de emsalsiz bir kitap olduğu kanısındayım. Bu kadar soruyu okuyan ve sonunda da başarılı olan görevlilere eyvallah. Herkese başarılar diliyorum.

                                                                                                                                          İsmet KAZMACI(İlahiyat Önlisans)                     

 

Kitabı ilk gördüğümde çok kapsamlı bir kitap sadece sınav için değil her zaman bizlere lazım olabilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum, çok güzel hazırlanmış binlerce soru binlerce cevap içeriyor. Çok güzel herkese tavsiye ederim. Selam ve dua ile…                                     

                                                                                                           Fatih BALBABA(Hafız-İmam-Hatip)                                                             

 

Yurtiçi ve yurtdışı sınavlarında sınav korkusu çeken kardeşlerim, bu kokuyu ancak ve ancak bu kitap sayesinde yenebilirsin. Size garanti veriyorum bu eseri okuyan, öğrenen, ezberleyen ve hayatında tatbik eden hiçbir görevli hayatta başarısız olamaz. Ancak bu farkı bu kitabı okuduktan sonra fark edeceksiniz. Bu okuma adına hayatınızdan başarılar dilerim.  

                                                                                                                             Alpaslan BUĞDAYCI(İlahiyat Önlisans)                     

 

Bu eser Müslüman olan bütün kardeşlerimizin devamlı surette istifade edeceği ve başucu kitabı olacağı bir kitaptır. Bütün okuyucu kardeşlerime okuduğu ile amel etmesini ve gireceği sınavlarda başarılı olmasını diliyorum.

                                                                                                               Muhammed DOĞRU(Sayman-Üniversite)                     

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Görevlileri 15.000 Sorulu – Cevaplı Temel Bilgi Hazinesi isimli kitap, öncelikle iki önemli konuda yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu eser yüzlerce kitapların sorulu – cevaplı şeklinde bir özetidir. Adayların kendilerini test edebileceği derli toplu bir eserdir.                           

                                                                                                                                                                                      KOMİSYON